Erasmus 1 – K2

Knappe prestatie van Krimpen 2

Maandag 29 januari reisde Krimpen 2 af naar de gezellig schaaklocatie van SV Erasmus. Voorafgaand aan het seizoen was de verwachting dat Krimpen 2 het niet gemakkelijk zou hebben in de promotieklasse en duidelijk een degradatiekandidaat is. Het tegendeel is echter waar. Na de winst op CE4 stonden we zelfs even bovenaan! Op dit moment staan we derde op 1 matchpunt van de nummer 1. Maar, het eerste team van Erasmus heeft veel ervaren spelers en een gemiddelde rating van 2022 Krimpen 2 kon daar maar een gemiddelde rating van 1863 tegenover stellen!

Hans van Nieuwenhuizen was als eerste klaar aan bord 3 tegen de sterkste man van Erasmus 1 Wim Westerveld. Hans heeft sowieso extern een sterk seizoen en besloot om chaos te creëren door een toren te offeren tegen een loper en een pion op e6. Daarmee werd het razend ingewikkeld, waarbij zwart telkens op moest letten om geen kapitale fout te maken. Uiteindelijk bezweek Westerveld onder de druk van de witte stelling en maakte een fout. Daarmee was de eerste winst voor ons binnen. 0-1

Floris speelde op bord 1 een prima partij. Hij ruilde een toren voor twee stukken en gaf zwart positioneel geen kans. Zwart probeerde een wanshoopoffensief door een batterij van torens en een dame op de g-lijn op te stellen. Floris kon dit vooralsnog eenvoudig verdedigen met de dame op e2. Helaas liet Floris, onder tijdsdruk, een zwarte pion op f3 toe waardoor zwart opeens gewonnen stond. 1-1

Ondertussen speelde Frits een degelijke partij aan bord 3 tegen de sterkere Ochtman. Frits ruilde de dames en kreeg een gunstig toreneindspel op het bord. Hij won een pion maar uiteindelijk kon deze niet beslissend worden ingezet, waardoor een remise het resultaat was. 1,5-1,5

Kort daarna speelde Jan Sluiter aan bord 8 remise tegen eveneens een sterkere tegenstander. In de opening bood tegenstander Dabrowski een gambiet-pion aan (ik dacht het Koningsgambiet?!) die Jan aannam. Om toch snel te kunnen ontwikkelen bood Jan op zijn beurt 2 pionnen aan. Jan verwoord het verder op deze manier: ‘Ik moest denken aan GM Yasser Seirawan die in een van mijn eerste strategieboeken zei: Materiaalvoorsprong is als in een luchtballon; het zijn zakjes gewicht die je kan laten vallen om weer te stijgen. Alek nam ze niet aan, maar koos voor een variant waar hij het materiële evenwicht herstelde. Ik was nu prima ontwikkeld en de dames werden geruild. In het eindspel kwam ik toch wat moeilijk te staan en het resulteerde in een paardeindspel met een pion minder. Ik activeerde koning en paard waardoor ik eeuwig schaak of pionwinst afdwong. Hierbij kwamen we remise overeen. In de analyse vond ik nog een actievere aanpak voor Alek, waar hij vermoedelijk beslissend voordeel had kunnen halen. ‘. Hiermee werd de stand 2-2

Ondertussen speelde Joop een goede partij aan bord 4: ‘Na 1.e4 c5 2.g3 kon ik het niet laten om met d5 te proberen voordeel te halen.  Misschien niet zo verstandig want wit is natuurlijk wel voorbereid. Na even minder gestaan te hebben kon ik toch enig voordeel behalen omdat wit de dame ruilde vrijwillig. Het resterende eindspel was duidelijk wat beter voor zwart. Ik heb het echter niet kunnen vinden achter het bord. Thuis vond ik dat ik met e5 op een bepaald moment wat beter eruit was gekomen. Het werd een losse pion en ik was bang dat hij zwak zou worden. Ook het ruilen van de zwarte loper tegen het paard had duidelijk een plus opgeleverd (goede tegen slechte witte loper).

Al met al een redelijke uitslag, zeker na 9 partijen in Wijk aan Zee. ‘ 2,5-2,5

Op bord 6 speelde Bert tegen de sterke Olivier Vrolijk. Bert: ‘Met zwart speelde ik tegen Olivier Vrolijk. Ik had van tevoren besloten om tegen d4 geen Pf6 te spelen , omdat ik geen zin had om in de theoretiche discussie vd Trompovski opening. Ik speelde dus d5 en de partij volgde het patroon van het Slavisch Damegambiet. Ik kwam behoorlijk uit de opening , maar koos in het vroege middenspel voor een verkeerd speelplan. Mijn tegenstander profiteerde hier handig van door een pion te winnen op de damevleugel zonder enige compensatie. Eigenlijk was de partij in hogere betekenis toen al verloren. Ik wist de definitieve beslissing nog lang uit te stellen, maar een speler van 2000+ laat zo’n positionele overheersing natuurlijk niet meer glippen. 3,5-2,5

Toen waren alleen de partijen van Remko en Michel nog bezig. Michel: ‘Met de witte stukken verloor ik vrij snel een pion. Ik had een familieschaak overzien. Ter compensatie had ik 2 half-open lijnen, en “mooie” stukken. Het overgrote deel van de partij hield ik die druk (batterijen, penning, enz) door goed te schuiven. Ook de computer vond dat de stelling in evenwicht was. De aanhoudende druk wist ik om te zetten in pionwinst waardoor het numeriek weer in evenwicht was. Er resterde een toreneindspel met ieder 2 pionnen, maar die van mijn tegenstander waren verbonden, en zijn koning was actiever. M’n tegenstander offerde een pion om een ondersteund vrijpion te creëren (bijna aan de overkant). De stelling leek verloren maar ik “dwong” mijn tegenstander om 1 van mijn verre vrijpion te pakken, en offerde vervolgens mijn toren tegen de vrij-pion. Toren tegen pion dus. Met het thema “afhouden” uit stap 3 in mijn gedachten, begeleidde mijn koning de pion veilig naar de overkant. Remise. ‘ 4-3 achter

Remko was als laatste bezig, en alle hoop was op hem gevestigd. Nadat hij in het middenspel een pion achter stond, rechtte hij zijn rug en speelde voor de activiteit. Hierdoor zag zijn tegenstander zich genoodzaakt om Remko een gevaarlijke vrijpion te geven op de zesde rij. Daar kwamen ook nog eens twee torens van Remko op de zevende rij bij en toen telde ik het punt eigenlijk al. Even later was er een heleboel afgeruild en ontstond er een spannend toreneindspel. Ik denk zelf dat Remko het niet optimaal speelde, maar zijn tegenstander deed dat ook zeker niet waardoor er een T + pion tegen T eindspel op het bord kwam. Theoretisch is dit remise dmv de Philidor techniek. Dat wil zeggen dat de verdedigende partij de toren op de zesde rij moet houden, totdat wit zijn pion opspeelt naar de zesde rij. Dan moet de toren als een haas schaakjes van achteren gaan geven waarmee het remise is. De tegenstander van Remko kende deze techniek niet en Remko wist op deze manier een belangrijk punt binnen te halen waardoor de wedstrijd resulteerde in een gelijkspel. 4-4. Gezien de gemiddelde rating mogen we daar erg tevreden mee zijn!

De volgende ronde spelen wij tegen het sterke CE3. Bij winst zijn we vrijwel zeker van handhaving in de promotieklasse. Sterker nog, als we alle drie resterende wedstrijden winnen hebben we zelfs kans op het kampioenschap! Dat zou een stunt zijn…

Diederick Casteleijn

Teamleider Krimpen 2

Een reactie plaatsen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

2 gedachten over “Erasmus 1 – K2”