Franz Liszt

“Game of Chess” uit 1839, van Josef Danhauser. In mijn favoriete Biedermeier-werkperiodes bracht ik een bezoek aan het Belvedere Museum. Hij vervolgt met het onderstaande.

Een terugkerend onderwerp is de overwinning van vrouwen op de mens – niet alleen vertegenwoordigd op het schaakbord, maar ook als een allegorie met het standbeeld van koningin Omphale met haar slaaf en toekomstige echtgenoot Hercules. En ja, alle kansen zijn dat de knappe heer aan de piano niemand minder dan Franz Liszt is. Blijkbaar geeft het schilderij hieronder een echt evenement weer – een schaakpartij tussen een bankier genaamd Escales en een Hongaars adellijke vrouw. Ze speelden omdat de liefhebber van de nobele vrouw een grote schuld had aan deze bankier en dat was de manier waarop ze de schulden – wat ze is gelukt. Tijdens de schaakpartij speelde Liszt het overbekende “Liebestraum”

Als ik ook nog eens een vrouw zou schaken, zou ik haar man meeschaken.
Franz Liszt
Hongaarse componist

 

Een reactie plaatsen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *