K3 -KNSB-Stukkenjagers 4

Krimpen 3 KNSB – Stukkenjagers 4  5-3

Afgelopen zaterdag traden we aan tegen de nummer 10 van de ranglijst, winnen was dus het devies. Geen handen schudden voor de wedstrijd, want het coronavirus had ons angst ingeboezemd. Onze gasten kwamen uit Brabant en daar waren al veel besmettingen vastgesteld.

Goed, na het welkomstwoord van de voorzitter, gingen we aan de slag. Noteerde links en rechts van me direct al veel strijd, dat was een goed teken.

Na een dikke twee uur spelen kwam de eerste uitslag binnen. Joop Elderhorst had ons op 1-0 gezet en hoe ! // Joop neemt ons mee:

Wit heeft een aantal zetten geleden listig Pc4 gespeeld en zwart wist ondanks lang nadenken niet goed raad met dat lastige paard. Zo faalt 19…Thd8 op 20.f5! En 19…Tad8 op 20.Ta1,Db5.21.Ta5.

Het beste voor zwart is 19…Pc5 al staat wit na 20.Db4 erg prettig. Zwart besluit echter tot drastische maatregelen:

19…b7-b5 Dit vraagt teveel van de zwarte stelling. Wit is nu niet eens meer geïnteresseerd in zijn stuk.  Zoals Tigran Petrosian al zei:”het gaat er niet om wat je offert, het gaat erom wat je overhoudt”. In dit geval houdt wit meer dan genoeg over.

20.e4xd5! b5xc4

21. d5xe6 Pd7-b6 Net zo kansloos als alle andere zetten, maar de zwarte koning sterft nu wel heel eenzaam en alleen.

22. Dd2-d6+ Ke7-e8

23. e6xf7+ De computer geeft aan dat direct f5 mat in 17 is. Ik geloof hem op zijn woord.

23….Ke8xf7

24. f4-f5! En zwart gebruikte zijn laatste 4 minuten bedenktijd alvorens op te geven.

Zelf speelde ik aan B6 met wit tegen een Franse student Michel Nicol.

Na een zet of 17, had wit door onnauwkeurig spel van Michel, een pion veroverd.

Na 28 zetten stond het zo :

Zwart dreigt mat te gaan, moet de kwaliteit geven. Vervolgens drongen de witte torens binnen op de zevend rij. Waarna het op zet 42 alsnog mat liep. 2-0.

Toen ik met mijn tegenstander nog wat zat na te praten over de partij, kwam Meinte langs, ook hij had gewonnen, 3-0 wat een weelde !

De impressie van Meinte:

Na een evenwichtige opening en middenspel gaat mijn tegenstander met zijn laatste (30. Lc6?) in de fout. 

Ik speelde nu 30. … – Tc8. Wit moet nu 31. Txc3 spelen, om niet direct een stuk te verliezen. Maar na 31. … – dxc3; 32. Lxb5 – Pd5 33. Tc1 – c2 doet de vrijpion zijn werk en verliest zwart alsnog een stuk. Wit gaf het op.

Onze topscorers Meinte en Joop E., hadden dus het goede voorbeeld gegeven.

Maar na zoveel voorspoed, volgt meestal een reactie, zo ook tijdens deze wedstrijd. Bij Remko Moerkerken, door ziekte van Hans Ranft opgeschoven naar B2, vielen de zware zwarte stukken wit’s veste binnen. Toen zwart met ..Tf3 de dame veroverde gaf Remko zich gewonnen. 3-1.

Bert van Brussel, B5 had aan de jeugdige dame Huong Do een taaie tegenstander. In een D-L-P eindspel, speelde Bert iets te frivool op winst, tijdens de tijdnood van zijn opponent. Toen Bert even niet oplette, volgde er een schaakje op b8 en werd Lb7 ingerekend.

Bert plantte zijn P, in een alles of niets poging op f3, maar de dame gaf geen krimp. Bert moest capituleren. Tussenstand 3-2. Au !

Van een prachtige 3-0 voor naar 3-2, met Joop Huijzer op B1 nog zwaar in de verdediging, Kees Greevenbosch had het ook al niet breed, alleen Bert ten Wolde had een duidelijke plus.

Kees Greevenbosch meldde het volgende:

Tot en met zet twintig bleef de partij vrijwel in evenwicht. Na een loperruil, waarna alleen alle zware stukken op het bord bleven, kreeg ik licht voordeel en later ook een pluspion. Helaas verknoeide ik m’n voordeel met een foutief schaakje, waardoor mijn tegenstander de gelegenheid kreeg voor een matdreiging en geforceerde torenwinst. Hij vond de, toch erg voor de hand liggende, winnende torenzet echter niet en berustte in remise door driemaal dezelfde stelling te forceren. Enigszins verbouwereerd greep ik het halfje met beide handen aan.

Tussenstand 3,5-2,5.

Vervolgens ging alle aandacht uit naar Bert ten Wolde. Zou hij zijn plus stelling kunnen verzilveren ?

Inmiddels had Bert het pionnetje op a6 gesnoept. En was een zwarte T tot b3 binnengedrongen. Ook had wit zijn L omgespeeld naar h3. Afijn, na lang nadenken speelde zwart ..Pd6 welk cadeau direct door wit met ..Td6x verzilverd werd. De tegenstander gaf meteen op, en daarmee werd Bert ten Wolde onze matchwinnaar ! Tussenstand 4,5-3,5.

Tenslotte namen we plaats bij onze B1 speler. Joop Huijzer had een enorme aanval overleefd. We laten Joop aan het woord:

Wat betreft mijn partij voor het derde: Het dame-offer voor wit op c5 leidt geforceerd tot mat op f8 inderdaad. Direct na afloop dacht ik nog dat g5 een gat maakt voor de koning na het schaak op f8 en dat ik alleen maar een stuk zou verliezen maar ik had het schaak Lh5 over het hoofd gezien. Het is dus echt geforceerd uit.

Mijn laatste zet (na enkele blunders van wit) Lf5 om de lopers te ruilen geeft vermoedelijk de winst weg. Gezien de stand in de match en weinig zelfvertrouwen om in tijdnood het eindspel te proberen te winnen, remise aangeboden. Zo werd de einduitslag 5-3 voor Krimpen K3.

Hiermee kwamen we op 6 matchpunten, waarmee Krimpen K3 het verblijf in de 4e klasse zal continueren. Heren bedankt voor deze teamprestatie!

Een paar dagen later meldde de KNSB, dat de regels rond promotie/degradatie

teruggedraaid werden. Niet 1, maar weer 2 degradanten…

Het resterende programma lijkt ons echter niet in gevaar te brengen.

Samengevoegd en opgetekend,

HvC.

Krimpen 3Stukkenjagers 4
1Joop Huijzer1920Paul Casterman1807½-½
2Remko Moerkerken1845Guus Vermeulen17210-1
3Meinte Smink1885Bas Rosheuvel17701-0
4Joop Elderhorst1818Jan Otten17141-0
5Bert van Brussel1743Huong Do16320-1
6Hans van Calmthout1741Michael Nicol01-0
7Kees Greevenbosch1725Andries Delien1626½-½
8Bert ten Wold1696Emil Voorhorst15801-0
1797Resultaat16935-3

Een reactie plaatsen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Een gedachte over “K3 -KNSB-Stukkenjagers 4”