Shah Mata 1 – Krimpen 2

Krimpen 2 kampioen!

Het was erop of eronder afgelopen dinsdagavond in Rotterdam. Shah Mata moest winnen om de kansen op het kampioenschap levend te houden. Krimpen 2 had aan een gelijkspel genoeg om de leiding te behouden (1 wedstrijdpunt voor) en een overwinning zou 1 ronde voor het einde van de competitie al het kampioenschap en promotie betekenen. Wie de uitslag (2-6 voor Krimpen) ziet denkt dat het “A walk in the parc” is geweest. Dat was het beslist niet! Op deze avond werd ook de voetbalwedstrijd Manchester City – AS Monaco in de Champions League gespeeld. Beide wedstrijden waren sensationeel, vol van spanning en sensatie. Thuis kon men niet geloven dat een schaakwedstrijd ook zo boeiend kon zijn; inderdaad je dient wel enigszins ingewijd te zijn in het schaakspel om ervan te kunnen genieten. En te genieten was er volop!

Als eerste viel onze opstelling in goede aarde. Aan bord 1 had Hans van Nieuwenhuizen plaatsgenomen om zoals gepland tegen de sterkste speler van Shah Mata aan te treden. Hans heeft een reputatie hoog te houden door met wit tegen een speler met een beduidend hogere rating remise te maken. Hij heeft dat vroeger voor het eerste ook een paar keer gedaan, maar ook in Duitse en Belgische competitie lukt hem dat aardig. Deze avond was er toch nog wat keepwerk nodig, maar toen een dubbel toreneindspel met een gelijk aantal pionnen op het bord kwam was het evenwicht bereikt. Niet veel later berustte Steijn in de remise, kortom geheel volgens plan! Na deze eerste uitslag zag het er niet zo goed uit. Een gelijkspel of zelfs een kleine nederlaag leek tot de mogelijkheden te behoren. Zelf vond ik dat de partij van Henk aan bord 4 de ommekeer betekende. Zijn tegenstander stond steeds iets beter maar besloot een truc in de stelling te brengen. Hij zette zijn dame in met de bedoeling om deze via een paardvork terug te winnen en passant een pion mee te pakken. Tot zijn afgrijzen kwam hij te laat tot de ontdekking, dat het veld waarop de paardvork gegeven kon worden, gedekt werd door een zwart paard. Weg dame en vol punt voor Krimpen. Dit stimuleerde de rest van het team om de ruggen te rechten. Zo’n beetje alle borden stonden in brand, behalve bord 6 waar invaller Frits van Duin achter de zwarte stukken had plaatsgenomen. Hij diende lang een stelling te verdedigen met een zwakke c6 pion. Met allebei twee torens en een dame werd er veel heen en weer geschoven. Mesman had het voordeel maar kwam maar niet met een goed plan. Tenslotte kwam er een toren eindspel op het bord, wat na wederzijdse onnauwkeurigheden in remise eindigde. Inmiddels had de teamleider Jan Sluiter aan bord 8 een kwaliteit gewonnen en leek een overwinning te gaan boeken. Jan sloot zich op in de denktank en begon veel tijd te verbruiken. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel speelde mogelijk een negatieve rol, want er kwamen geen goede zetten meer van zijn kant. Het werd van kwaad tot erger en de rollen waren omgedraaid, met een nederlaag als eindresultaat. Het bleek de enige Krimpense nederlaag. Joop Huijzer speelde de meest regelmatige partij van de avond. Hij bestreed de Engelse opening met een opzet die hij ook kiest met wit tegen het Siciliaans. Afgelopen maandagavond nog even met Harold doorgenomen en de volgende avond komt het op het bord. Joop speelde een uitstekende partij en liet zijn tegenstander kansloos; een prima overwinning! Diederick Casteleijn werd geconfronteerd met een moderne opening, waarbij zwart afwacht welke structuur wit kiest. De opgerukte witte pionnen op g4 en h5 werden tegengehouden door zwarte pionnen op g5 en h6. Dit deed Diederick besluiten om met het stukoffer Lxg5 de knuppel in het bekende hoenderhok te gooien. Even later werd een derde pion voor het stuk opgehaald en werd de opmars van de g en h pion een reëel gevaar.Bijna alle witte stukken stonden op de koningsvleugel om de opmars van het pionnenduo te ondersteunen.Dat had als nadeel dat de lang gerokeerde witte koning zonder veel  bescherming was achtergebleven.  Dit bood zwart de enorme kans op een mataanval. Dit alles vond plaats in grote tijdnood. Diederick presteerde het zelfs om zijn klok terug te laten lopen tot 1 seconde voor een zet op het bord te knallen. Hij overleefde de mataanval en tijdnoodfase en bracht beide pionnen tot dame. Dit was makkelijk tot winst te voeren; een overwinning weggesleept voor de poorten van de hel. Ondertussen had Floris zich hersteld van een mislukte opening, die hem een pion had gekost. Hij wist steeds meer tegenspel te vinden en kon de pion terugveroveren. Ook hier bracht de tijdnoodfase de beslissing. Wanhopig vroeg zijn tegenstander aan zijn teamgenoten of hij remise mocht maken, terwijl zijn positie inmiddels was verloren; hij kon de promotie niet meer tegen gaan. Hij speelde veel te lang door en liet zich zelfs mat zetten door de dame en koning. Tenslotte was invaller Bert ten Wolde aan bord 7 in de slag. Deze partij was exemplarisch voor de gehele wedstrijd. Bert koos een slechte opzet met wit en kwam in groot gevaar door een correct pionoffer van zijn tegenstander. Onderdelinden kwam niet op de juiste voortzetting van de aanval en stelde Bert in de gelegenheid om dameruil af te dwingen. Daarmee bleek het gevaar afgewend en kon Bert op zoek naar een weg om zijn pion voordeel ten gelde te maken. Dit deed hij echter onnauwkeurig en zwart kreeg wat initiatief voor zijn pion. Nogmaals keerde de kansen doordat zwart zijn toren liet op sluiten. Ook hier een tijdnoodfase die de beslissing bracht in het voordeel van Bert. Hiermee brengt Bert zijn “invalscore” voor het 2e op 3 uit 3. Samengevoegd met zijn 5 uit 6  score voor het 3e brengt hem dit op 8 uit 9 in externe wedstrijden. Voorwaar een uitstekend seizoen voor Bert en een sportieve revanche voor zijn mislukte vorige seizoen!

Zo werd de strijd om het kampioenschap in de klasse 1A van de RSB beslist. Een groot compliment aan alle spelers, die in staat waren om de hardheid te tonen, die nodig is om zo’n wedstrijd onder hoogspanning te winnen.

Plaatsvervangend teamleider Peter Glissenaar

Shah Mata 1 – Krimpen 2            2 – 6
1.A.Steijn  –  H.van Nieuwenhuizen   ½ – ½
2.J.la Gordt Dillie  –  J.Huijzer             0 – 1
3.R.de Lange  –  D.Casteleijn               0 – 1
4.J.Zoorob  –  H.Greevenbosch           0 – 1
5.D.v.d.Mast  –  F.Doolaard                 0 – 1
6.D.Mesman  –  F.van Duin                  ½ -½
7.J.Onderdelinden – B ten Wolde        0 – 1
8.T.v.d.Sluis – J.Sluiter                         1 – 0

 

Een reactie plaatsen

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

6 gedachten over “Shah Mata 1 – Krimpen 2”